Du är här: Hem Nyheter Nyheter från Stockholm Våldsamma Cirkus Maximum attackerar barn

Våldsamma Cirkus Maximum attackerar barn

2009-05-16 17:05
Cirkus Maximum har länge haft ett rykte om sig om att vara våldsamma mot de djurvänner som kritiserar cirkusens djurhållning. Nu är det dags igen. I samband med en fredlig protest utanför cirkusens uppträdande i Nacka den 14 maj attackerades djurvännerna, flera av dem barn, genom att få vatten sprutade på sig och hot om att bli misshandlade.
Det här är Cirkus Maximum i ett nötskal. Om de har så lite respekt för mänskliga barn, föreställ er då hur djuren på cirkusen behandlas. Protesterna mot den våldsamma Cirkus Maximum fortsätter.
blog comments powered by Disqus
 
Share

Vårt nyhetsbrev

Sociala medier

Bli fan till Djurrättsalliansen på Facebook, eller bli vän med oss på MySpace. Missa heller inte våra filmer på Youtube.

Vi erbjuder flera olika RSS-flöden, såväl för våra nyheter som för kommande aktiviteter i kalendern.

Annons

Senaste nytt

Mest läst

Djurrättsalliansens Twitter